Великомасштабні циркуляційні атмосферні процеси в західному секторі південної півкулі та їх зв’язок із сонячною активністю

Автори: Галич Є.А., Астрахович А.О.

Рік: 2010

Показані особливості часової мінливості великомасштабних компонент циркуляційних процесів в атмосфері в другій половині ХХ сторіччя. Визначені статистично значущі приховані періодичності і трендові компоненти в часових рядах головних компонент. Встановлені статистично значущі взаємозв’язки між великомасштабними циркуляційними атмосферними процесами в західному секторі південної півкулі і параметром сонячної активності – числами Вольфа.

Теги: геопотенциал; головні компоненти; периодичности

1. Герман Дж.Р., Голдберг Р.А. Солнце погода и климат. – Л.: Гидрометеоиздат, 1981.- 318 с.
  2. Мак-Кормак Б., Селиги Т. Солнечно-земные связи, погода и климат. – М.: «Мир», 1982.- 380 с.
  3. Школьний Є.П., Лоєва І.Д., Гончарова Л.Д. Обробка та аналіз гідрометеорологічної информації: Підручник.- К.: Міносвіти України, 1999. – 600 с.
  4. Галич Е.А., Школьный Е.П. Особенности крупномасштабных циркуляционных процессов в атмосфере западном секторе высоких широт Южного полушария // Вісник Одеського державного екологічного університету. – 2007. – Вип. 4. – С. 127- 134.
  5. Галич Е.А., Школьный Е.П., Севастьянов А.И. Главные компоненты полей геопотенциала в западном секторе Южного полушария // Доповіді Національної академії наук України, 2008, № 2.- С. 117-123.
  6. Mitchell J.M., Jr. The solar inconstant, in Proceedings Seminar on Possible Responses of Weather Phenomena to Variable Extra-Terrestrial Influences // NCAR, №8, 1965.-Р. 155 – 174.
  7. Radoski H.R., Fougere P.F., Zawalik E.J. A comparison of power spectral estimates and applications of the maximum entropy model // J. Geophys. Res. 80, 1975.- 611-619 p.