Результати розрахунків регіональних кліматичних моделей кількості загальної хмарності в Марокко на період 2020-2050 рр.

Автори: Юссеф Ель Хадрі, Хохлов В.М.

Рік: 2018

У статті наводяться результати розрахунків кількості загальної хмарності отримані за допомогою 11 регіональних кліматичних моделей проекту CORDEX на період 2020-2050 рр. у Марокко. Метою роботи є визначення можливих кількісних показників загальної хмарності та визначення ділянок території на яких хмарність буде надавати найменший вплив на кількість прямої сонячної радіації, що надходить до підстильної поверхні. В результаті проведеного аналізу визначений майбутній просторовий розподіл хмарності та характер її річного ходу в Марокко. Зроблений висновок, що в майбутньому велика частина території Марокко буде характеризуватися низькою кількістю загальної хмарності, що в свою чергу буде незначно впливатиме на кількість прямої сонячної радіації, що надходить до підстильної поверхні у цих районах.

Теги: загальна хмарність; Марокко; регіональні кліматичні моделі

1. Roadmap for a renewable energy future. URL: www.irena.org/DocumentDownloads/Publications/IRENA_REmap_2016_edition_summary.pdf (accessed: 10.01.2017)
  2. Рекомендации по определению климатических характеристик гелиоэнергетических ресурсов на территории СССР / Гл. геофиз. обсерватория им. А.И. Воейкова, Гос. н.-и. энерг. ин-т им. Г. М. Кржижановского. Ленинград: Гидрометеоиздат, 1987. 30 с.
  3. Климатические данные для возобновляемой энергетики России (база климатических данных): учебн. пособ. / О. С. Попель и др. Москва: Из-во МФТИ, 2010. 56 с.
  4. Севастьянова Л. М., Никольченко Ю. Н. Потенциальные ветро- и гелиоэнергетические ресурсы в Алтайском крае. Вестник Томского государственного университета. 2012. № 365. С. 187-193.
  5. Шакиров В.А., Артемьев А.Ю. Методика учета влияния облачности на поток солнечной радиации по данным архивов метеостанций. Системы. Методы. Технологии. 2014. № 4(24). С. 79-83
  6. Алисов Б. П., Полтараус Б. В. Климатология. Москва: Изд-во МГУ, 1974. 300 с.
  7. Born, K., Christoph, M., Fink, A.H., Knippertz, P., Paeth, H., Speth, P. (2008). Moroccan climate in the present and future: combined view from observational data and regional climate scenarios. In: Zereini, F.H., Hötzl, A.A. (Eds). Climatic Changes and Water Resources in the Middle East and North Africa: Part of the series Environmental Science and Engineering, pp. 29-45.
  8. ISENES climate4impact portal. URL: https://climate4impact.eu/ (accessed: 23.09.2017)
  9. Павлова Т. В., Катцов В. М., Мелешко В. П., Школьник И. М., Говоркова В. А., Надежина Е. Д. Новое поколение климатических моделей. Труды ГГО. 2014. Вып. 575. С. 5-64.
  10. Marzol, M.V., Sánchez, J.L., Yanes, A. (2011). Meteorological patterns and fog water collection in Morocco and the Canary Islands. Erdkunde, 65(3), 291–303.
  11. Слиже М. О., Семергей-Чумаченко А. Б., Эль Хадри Юссеф. Современное распределение ветра в Марокко. Український гідрометеорологічний журнал. 2016. №17. С. 61-69.