Оцінка особливостей циркуляції вод Чорного моря по кліматичним даним

Автори: Белевич Р.Р., Сриберко А.В., Степанова Ю.В.

Рік: 2014

Проведено аналіз особливостей циркуляції вод Чорного моря по кліматичним даним. Обчислені середньорічні величини швидкостей течій і витрат мас води в Чорному морі динамічним методом, а також проведені оцінки сезонних максимальних і мінімальних переносів. Виявлено періоди активного розвитку динамічних процесів на акваторії моря і періоди їх ослаблення.

Теги: витрата мас води; Основна Чорноморська течія; циркуляція вод Чорного моря; швидкість течії

1. Иванов В.А., Белокопытов В.Н. Океанография Черного моря – С.: НАН Украины, Морской гидрофизический институт, 2011. – 212 с.
  2. Блатов А.С., Иванов В.А. О вихреобразовании в Черном море // Комплексные исследования Черного моря. – Севастополь: МГИ АН Украины. – 1979. – С. 43–51.2.
  3. Зацепин А.Г., Кременецкий В.В., Станичный С.В., Бурдюков В.М. Бассейновая циркуляция и мезомасштабная динамика Черного моря под ветровым воздействием // Современные проблемы динамики океана и атмосферы: Сб. М: Триада ЛТД. – 2010. – С. 347–368.
  4. Титов В.Б. О характере циркуляции и вертикальной структуре течений в восточной части Черного моря // Океанология – 1980. – Т. 20, № 3. – С. 425–431.
  5. Блатов А.С., Булгаков Н.П., Иванов В.А. и др. Изменчивость гидрофизических полей Черного моря. –  Л.: Гидрометеоиздат, 1984. – 239 с.
  6. Динамические процессы береговой зоны моря / Под ред. Р.Д. Косьяна, И.С. Подымова, Н.В. Пыхова. – Москва: Научный мир, 2003. – 320 с.
  7. Статистические характеристики термохалинной структуры вод Черного моря // Сб. под ред. Э.Н. Альтмана. Государственный комитет СССР по гидрометеорологии и контролю природной среды. Государственный океанографический институт. Севастопольское отделение. – С., 1987. – 302 с.
  8. Океанографічний атлас Чорного та Азовського морів. – К.: ДУ «Держгідрографія», 2009. – 356 с.
  9. Белевич Р.Р., Андрианова О.Р., Попов Ю.И., Скипа М.И. Особенности климатической циркуляции вод Черного моря по данным распределения динамических высот вдоль оси зоны черноморской дивергенции // Український гідрометеорологічний журнал – 2011. – № 8. – С. 234–241.