Кліматичне районування полів середньомісячної температури повітря в північній частині Тихого океану у зимовий період

Автори: Сєрга Е.М., Сущенко А.І.

Рік: 2014

Пропонується схеми районування полів середньомісячної температури повітря на висоті 2 м в  північній частині Тихого океану, виконаного за допомогою Універсального ітераційного методу кластеризації даних. Наведено фізичний і статистичний аналіз отриманих схем кластеризації, що має добре наукове обгрунтування. Показано, що розподіл середньомісячної температури повітря має в основному зональний характер, з меридіональними відхиленнями в районі берегової межі Північноамериканського континенту.

Теги: внутрішньокластерна дисперсія; евклідова відстань; кластер; критерий; середньомісячна температура повітря

1. IPCC, 2013: Climate Change 2013: The Physical Science Basis. Contribution of Working Group I to the Fifth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change [Stocker, T.F., D. Qin, G.-K. Plattner, M. Tignor, S.K. Allen, J. Boschung, A. Nauels, Y. Xia, V. Bex and P.M. Midgley (eds.)]. Cambridge University Press, Cambridge, United Kingdom and New York, NY, USA, 1535 pp.
  2. Атлас океанов. Атлантический и Индийский океаны / Под ред. С.Г. Горшкова. – Л: Изд.ГУНИО, 1977.
  3. Атлас океанов. Тихий океан / Под ред. С.Г. Горшкова. – Л: Изд.ГУНИО, 1974.
  4. Серга Э.Н. Универсальный итерационный метод кластеризации данных // Український гідрометеорологічний журнал.-2013.-№13. С.112-123.
  5. Смирнов Н.П., Воробьев В.Н. Северо-Тихоокеанское колебание и динамика климата в Северной части Тихого Океана. – СПб: РГГМУ, 2002.-122с.
  6. Лемешко Б.Ю., Лемешко С.Б. О сходимости распределений статистик и мощности критериев однородности Смирнова и Лемана-Розенблатта // Измерительная техника. -2005. – № 12. – С. 9-14.
  7. Лемешко Б.Ю., Лемешко С.Б., Миркин Е.П. Исследование критериев проверки гипотез, используемых в задачах управления качеством // Материалы VII международной конференции “Актуальные проблемы электронного приборостроения” АПЭП-2004.- Новосибирск, 2004. – Т. 6. – С. 269-272.
  8. Лемешко Б.Ю., Помадин С.С. Проверка гипотез о математических ожиданиях и дисперсиях в задачах метрологии и контроля качества при вероятностных законах, отличающихся от нормального // Метрология. – 2004. – № 3.- С.3-15.
  9. Орлов А.И. О применении статистических методов в медико-биологических исследованиях // М.: «Вестник Академии наук СССР».- 1987.- №2. – С. 88-94.
  10. Орлов А.И. О проверке однородности двух независимых выборок // Заводская лаборатория. – 2003. – Т.69, №.1. – С.55-60.
  11. Крамер Г. Математические методы статистики.: Пер. с англ.-2-е изд.- М,1975. – 325 с.
  12. Школьний Є.П., Лоєва І.Д., Гончарова Л.Д. Обробка та аналіз гідрометеорологічної информації: Підручник.- К.: Міносвіти України, 1999. – 600 с.
  13. Орлов А.И. Состоятельные критерии проверки абсолютной однородности независимых выборок // «Заводская лаборатория. Диагностика материалов».- 2012.-Т.78, №.11. – С.66-70.
  14. Большев Л.Н., Смирнов Н.В. Таблицы математической статистики. – М.: Наука, 1983. – 416 с.
  15. Служба данных ЕСMWF ERA-40 [Электронный ресурс].- Режим доступа к журналу.: http://www.ecmwf.int/products/data.